Piekło pocztowe

GOING POSTAL – PIEKŁO POCZTOWE

Długo wahałem się czy zaprezentować wam reckę filmu bazującego na twórczości Terry’ego Pratchetta, ale po wypiciu kilku piw nie mogłem się powstrzymać.
Czemu? Ponieważ choć opisywany tu film wybitnie odstaję od książki zarówno pod względem humoru jak i mistrzostwa w prowadzeniu narracji, to może on być dla was swego rodzaju zapalnikiem, który oderwie was od monitorów i zmusi do przeczytania papierowego wydania (czytałem ze 30 razy), które miażdży jajca swoim niezwykłym stylem i jakością wykonania.
Moist von Lipwig, niezwykle zdolny oszust, po wielu latach obfitujących w sukcesy przywłaszczeniach i machlojkach trafia w końcu do pierdla za sprawą patryciusza, Lorda Vetinariego. 
Choć zostaje powieszony pod pseudonimem swojego alter ego, Alberta Spanglera, to jako że jego prawdziwe imię nigdy nie zostało zbrukane piętnem przestępczej działalności, cwany Lordzik postanawia tak zmanipulować Lipwiga, by sam pociągając za swoje własne sznurki przywrócił do dawnej świetności archaiczny urząd pocztowy.
Oto kilka innych postaci, które w mniejszym lub większym stopniu przyczynią się do upadku lub zwycięstwa służb pocztowych:

A’TUIN


Ogromnych rozmiarów kosmiczny żółw, na którego grzbiecie spoczywa świat podtrzymywany przez cztery ogromne słonie. Choć on sam nie uczestniczy w głównej opowieści, to stanowi jednak niesamowicie ważną postać.

MOIST VON LIPWIG

Bystry cwaniaczek, potrafiący przejść bokiem przez korkociąg. Wróg tytoniowych używek i fascynat tematyki związanej z ludzką pazernością, będący głównym bohaterem opowieści.

LORD VETINARI

Tyran, który choć posiada jedynie podstawowe wykształcenie uzyskane w szkole Skrytobójców, za pomocą twardej ręki i wrodzonego geniuszu trzyma za jaja miasto Ankh-morpork.
PAN POMPA (POMPA 19)

Tak zwany wolny golem, który obecnie pełni funkcje osobistego kuratora Moista von Lipwiga. Po przesiedzeniu ponad dwustu lat w dziurze, w której pompował wodę uzyskał stanowisko u samego patrycjusza.
ADORA DEARHART

Wiecznie nachmurzona i pyskata właścicielka Powiernictwa Golemów. Pod groźbą noża uczyła się baletu, więc nie dość, że kopie jak muł, to na dodatek wyposażona jest w „Piękną Lukrecję” – najbardziej zabójcze obuwie świata.
TOLLIVER GROAT


Młodszy listonosz Groat jest odludkiem, który nie czuje się komfortowo poza budynkiem Urzędu Pocztowego. Prawa ręka Moista i prawdopodobnie jedyna osoba na świecie, która bez sztuczek psychologicznych jest w stanie zapanować nad Stanley’em w czasie jego „trudnych chwil”.STANLEY


Lekko opóźniony psychicznie kolekcjoner szpilek oraz redaktor naczelny magazynu „Szpilki Totalne”. Miewa przebłyski geniuszu, które przeplatane są niebezpiecznymi stanami niestabilności emocjonalnej oraz zwiechami w wersjach różnych.
REACHER GILT


Stylizujący się na pirata właściciel Kompanii Wielkiego Pnia. Czarny charakter, który rozegra niebezpieczną grę o klientów Ankh-Morpork przeciw Lordowi Vetinariemu.


Choć jest to zaledwie średniej jakości kalka książki, w której brakuje wspomnianych już elementów, to sama opowieść (pomimo że momentami bardzo naiwna) jest ciekawa i mam nadzieję, że odsłoni przed wami kompletnie nowy świat pełen absurdów i celnych dowcipów jakie zawarte są w wersji papierowej.
Mnie, jako fanatyka książki martwiły pewne rozwiązania i nieścisłości w scenariuszu, ale wam nie powinno to jakoś szczególnie przeszkadzać.
Podsumowując, choć jest to typowo telewizyjna produkcja ocierająca się czasem nawet o kino familijne (yhh..) to mimo wszystko całokształt wypada na plus.

Dla zainteresowanych:
https://www.youtube.com/watch?v=UKSfel7Bj_E

Werdykt:

Podobało Ci się?

0 0

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML i artrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Utracone hasło

Podaj swój adres e-mail. Po zatwierdzeniu formularza wyślemy do Ciebie wiadomości z linkiem, który umożliwi Ci utworzenie nowego hasła.