Film „Sierota” powinniśmy byli opisać już dawno temu, bo minęło sporo czasu, odkąd go obejrzeliśmy, a także dlatego, że zrobił na nas naprawdę dobre wrażenie. Ale, że z nas sieroty, to jakoś nie mogliśmy się zebrać. Lecz mamy wymówkę, a nawet dwie. Pierwsza- ten film ma niezłą renomę i pewnie każdy fan kina grozy i tak go już obejrzał, druga- jakby się zastanowić to o „Sierocie” nie ma co się rozpisywać. Dlaczego? Bo to w zasadzie wzorcowy thriller, klasyczny dostarczyciel trueschoolowego suspensu (albo parafrazując pewnego kruka z webkomiksu „Hell Hotel”- generalnie film jest zaj…sty, koniecznie musicie go zobaczyć)Tyle powinno wystarczyć. Ale, że jesteśmy profesjonalistami,lecimy „by the book”. Tak więc najpierw szczypta fabuły.

Za filmwebem: „Mąż i żona, którzy niedawno stracili dziecko, adoptują dziewięcioletnią dziewczynkę. Okazuje się, że nie jest ona tak niewinna na jaką wygląda. ” To w zasadzie wszystko, co wystarczy i co powinno się wiedzieć o fabule. Nietrudno się domyślić, że dziewczynka nie ma całkiem przyjaznych zamiarów i, że skrywa tajemnicę. Mimo, że historia wydaje się prosta, nie można powiedzieć, że nic się nie dzieje. Dzieje się, oj dzieje!

Jak już napisałem we wstępie, film jest pod wieloma względami wzorcowy. Na początku mamy tajemniczość, zagadkowość itd. Zaadoptowana dziewczynka jest wielką niewiadomą, nie znamy jej przeszłości ani… zamiarów. Potem jej zachowanie zaczyna wywoływać w widzu poczucie niepewności i niepokoju, potem atmosfera się zagęszcza aż do momentu, gdy suspens po prostu wylewa się z ekranu. Zwrotów akcji jest dużo, sytuacji dramatycznych jeszcze więcej. Osobiście oglądając, siedziałem jak na szpilkach, nerwowo obgryzając paznokcie. No i sam finał. Zagrywka niby prosta, ale jakże zaskakująca! I o jakiej sile wyrazu! Niesamowite. No i główna kreacja (tytułowa sierota) jest mistrzowska. Tak że aż dreszcze przechodzą.

Co tu dużo pisać? Film w swoim gatunku jest po prostu wzorcowy i pozbawiony wad. Cały czas trzyma w napięciu, poczuciu niepokoju i zagrożenia, ma klimat tajemnicy i fantastyczny finał. Koniecznie należy go obejrzeć.

http://horroryonline.pl/film/sierota-orphan-2009/1368

Udostępnij.

Zostaw komentarz