Close Menu
DobryHorror.plDobryHorror.pl
    Facebook Instagram YouTube
    Facebook Instagram YouTube
    DobryHorror.plDobryHorror.pl
    SUBSKRYBUJ Login
    • Recenzje
      • Filmy
      • Gry
      • Literatura
      • Różności
      • Inne
    • NTNW
    • Podcasty
    • YouTube
    • PATRONATY i WSPÓŁPRACE
    • DH TEAM
    • Index
    • Kontakt
    DobryHorror.plDobryHorror.pl
    Strona główna » Stukostrachy / The Tommyknockers
    Literatura

    Stukostrachy / The Tommyknockers

    homerBy homer2016-07-23Brak komentarzy7 Mins Read

    recenzja zawiera spore spoilery, ostrzegaliśmy

    Stukostrachy, stukostrachy…

    Jeden z klasyków Stephena Kinga (choć po prawdzie większość jego dzieł to właśnie takie klasyki). Z zamiarem przeczytania tej książki, a następnie podzielenia się wrażeniami nosiliśmy się już od dłuższego czasu, jednak po rozpoczęciu czytania pozycja ta przeleżała pewien czas na półce nie kontynuowana, na szczęście wróciliśmy do niej i po zakończeniu i przemyśleniu wszystkiego już wiemy, co chcemy napisać.

    Przede wszystkim chyba dla każdego fana horroru, a w szczególności Kinga, jest wiadome, że książka ta wywołuje sporo kontrowersji. Nierzadkie są opinie, że jest kompletnie nieudana. Oczywiście bardzo pozytywnych recenzji też jest sporo, natomiast mamy takie wrażenie, że lekka przewaga jest tych jednak, które delikatnie mówiąc wyrażają co najmniej konsternację.

    …stukają do drzwi

    A jakie jest nasze zdanie? Ja będę tej pozycji bronił, choć oczywiście nie mówię, że jest idealna (o minusach za chwilę). Kluczowy dla tej powieści jest zamysł autora.

    Oczywiście ponieważ książka wydana jest już od dawna i powstał nawet serial, raczej dla nikogo nie jest tajemnicą, że punktem wyjściem są w tej powieści kosmici. Nawet nie tacy zwykli tylko tacy, co przybywają latającymi talerzami.

    Niektórzy już od razu przestaną czytać, inni zaczną się zastanawiać o co tu chodzi.

    Otóż Stephen King postanowił napisać wariację na temat najbardziej klasycznego motywu kina grozy (nawiedzony dom) przy użyciu najmniej klasycznych dla tego tematu elementów. Oczywiście można by się zastanawiać czy ten zabieg się udał, czy w ogóle był sens realizować taki zamysł i czy King trochę jednak nie popłynął.

    Jednak wiele ocen wskazuje, że mało kto się nad tym zastanawia poprzestając na powierzchownym „OMG Czo ten Stephen, latające odkurzacze”. Jest to o tyle dziwne, że autor wydaje się trochę być sam niepewny czy podoła karkołomnemu zadaniu wykorzystania latającego SPODKA do opowiadania o nawiedzeniu, dlatego już na początku książki uprzedza atak wskazując, coś w stylu, „to nie był statek, to nie był wehikuł, tylko talerz, którego nie spotyka się już nawet w starych tandetnych filmach sci-fi”, a pod koniec przypomina po raz kolejny, jakby ktoś jeszcze nie zauważył, że bohater znalazł się w najbardziej dziwnym spośród nawiedzonych domów.
    A więc czy to był dobry pomysł i czy się udał?

    Naszym zdaniem tak.
    Po pierwsze dzięki temu zabiegowi autor przypomina nam, co czasem umyka, że każda wariacja na temat nawiedzonego domu to tak naprawdę wariacja na temat nawiedzonych mieszkańców (jakiś czas temu przypomniał o tym z dużą wprawą pierwszy sezon American Horror Story). Tu mamy powoli pogrążające się w powolnym szaleństwie całe miasto, a jednocześnie sam statek, który zdaje się być nawiedzony do końca nie wiadomo czy przez żywe czy też martwe Stukostrachy.
    Po drugie King jeszcze raz pokazuje, że groza nie czai się w tym, co ją wywołuje (to Masterton), ale w tym, co ona wywołuje.  Tu sprawdza się zasada minimalizacji środków, nie potrzeba antycznego bóstwa, 3 metrowego, krwiożerczego, cyber-hiper-drapieżco-szkieleto-szczura z hakami zamiast rąk. Wystarczy kot, którego wczoraj pochowaliśmy a dziś wyleguje się na kanapie (wiadomo z jakiej to powieści). Wystarczy niezbyt wymyślny motyw, w zasadzie zwyczajny, ale taki, który każe się zastanawiać czytelnikowi jakby zareagował na coś takiego i w konsekwencji powoli odkryć grozę czającą się za daną, z pozoru niezbyt szokującą, sytuacją.

    Te dwie kwestie sprawiają, że najbardziej przerażającymi motywami w powieści nie są dziwne wynalazki, czy sposoby śmierci przez nie zadawane, ale sceny obrazujące wpływ statku kosmicznego na mieszkańców. Nim prostsze tym straszniejsze. Wynalazki są na samym końcu tej listy, potem szaleństwa i dziwactwa, naprawdę straszna zaś jest postępująca przemiana mieszkańców miasta, bardziej psychiczna (wspólna świadomość) niż fizyczna (przy czym tu też straszniejsze są pierwsze objawy jak wypadanie zębów, niż końcowe- choć te też robią wrażenie), a najbardziej… rytmiczne, nieustępliwe, bezrefleksyjne, mechaniczne, upiorne kopanie, powoli odkrywające ogrom zakopanego w ziemi statku, rodzące poczucie niepokoju a zarazem fascynacji w oczekiwaniu na to co niewiadome, a zarazem nieubłagane.
    Kilkakrotnie łapałem się na uczuciu, że oczekuję na zakończenie wykopywania znaleziska, z jednoczesną świadomością, że musi się to skończyć źle dla wszystkich.

    Stukostrachy to my

    Pomysł z wykorzystaniem dla opisanych celów kosmitów był  o tyle karkołomnym, co w zasadzie jedynym możliwym.
    Był kiedyś taki film „Być jak John Malkovich”, o którym jego reżyser powiedział, że próbował wielu aktorów, ale koniec końców wychodziło mu, że Johna Malkovicha musi zagrać John Malkovich.  Mam wrażenie, że podobna historia związana jest z pomysłem na Stukostrachy.
    Pomysł musiał być możliwe odległy od nawiedzonego domu, a ponadto punkt wyjścia powinien wydobywać grozę z zetknięcia się ludzi z jej źródłem, w sposób możliwe prosty, taki o którym można powiedzieć, że w sumie nie jest całkiem nieprawdopodobny, może zdarzyć się także nam (King jest w tym mistrzem).
    Kosmici doskonale się do tego nadają. Ze wszystkich tajemnic i niewyjaśnionych zagadek, którymi interesowałem się od dziecka, zawsze wydawało mi się  bardziej przerażające niż np. jakieś  niestworzone historie o teleportacjach, czy wilkołakach, historia Strefy 51. Do wywołania nieprzyjemnego uczucia pełzającego strachu nie trzeba przecież 30 centymetrowych pazurów, a np. prosty fakt, że przychodzi wojskowy i nie przedstawiając się konfiskuje znaleziony dziwny kawałek metalu, mówiąc, że to tylko balon meteorologiczny, a poza tym to wcale go nie znaleziono. To wystarczy, żeby całe miasto zaczęło szeptać. Wystarczy, aby zakiełkowała upiorna, nawracająca myśl: a może rzeczywiście coś znaleźli. Podobnie było z pierwszym odcinkiem archiwum X, gdzie od razu na początku pojawiała się czerstwa teoria, że chodzi o porwania przez UFO, a rząd ukrywa prawdę, a potem okazuje się, że chodzi o porwania UFO a rządu ukrywa prawdę, co w gruncie rzeczy jest właśnie przerażające. To musieli być zatem kosmici.
    Ten sposób budowania napięcia wykorzystuje starą prawdę: albo jesteśmy sami kosmosie albo nie. Obie możliwości są równie przerażające. King oczywiście parafrazuje i przerabia po swojemu ten motyw. Na samym początku tłumaczy, że nie jesteśmy, a całość atmosfery buduje na dalszych pytaniach. Czy Stukostrachy żyją czy są martwe? Po co tu przybyły, celowo, przypadkiem? Jaki to będzie miało wpływ na ludzi? Odpowiedź jest podobna- wszystkie możliwości są równie przerażające, albo nawet: każda odpowiedź w gruncie rzeczy jest taka sama- nie ma to znaczenia bo tak czy inaczej nie może się to skończyć dobrze.
    Dlatego niezrozumiałe są dla nas zarzuty, że King nie tłumaczy kim lub czym są Stukostrachy, co tu robią, skąd i kiedy przybyły, jak działają te wszystkie cuda (mordercze), które pojawiają się wskutek kontaktu z przybyszami.
    To nie jest ważne. Efekty i wpływ znalezionego statku mogą być tylko upiorne i obrazują wszelkie, te w gruncie rzeczy dziecinne, strachy, które towarzyszą nam na myśl o zetknięciu cywilizacji. Dlatego też środki po które sięga King odwołują się do najstarszych pomysłów na temat inwazji z kosmosu, niczym z Eda Wooda. Mamy tu pola siłowe, kable wystające z mózgów, ludzi jako baterie w inkubatoro-akwariach (sounds familiar?), miotacze dezintegrujących ultradźwięków, zielone promienie wysyłające do innych wymiarów, Altaira-4, wybuchające mózgi. Mistrzostwo Kinga w ubraniu tego w historię o nawiedzeniu przywraca właściwą grozę myślom towarzyszącym  refleksji o możliwym zetknięciu się z obcymi. A zwłaszcza możliwego na nas wpływu. A co jeśli…

    Książka oczywiście nie jest bez wad. King sam chyba nie był pewien jak wymyślone przez niego motywy się sprawdzą, powrzucał je więc wszystkie, zatem kilka z nich pasuje do historii jak pięść do nosa.  Standardowo można by napisać, że odchudzenie książki o parę wątków dobrze by jej zrobiło, ale naprawdę nie potrafię powiedzieć, o które .Niektórzy nawet powiedzą, że sam wyjściowy pomysł jest dotknięty wadą „nieprzystawania” do opowieści grozy o nawiedzeniu (sprawa stanęła na tem jak pogodzić dupę z batem).
    Niemniej jednak, jeśli czytelnik nie jest „impregowany” na eksperymenty i  jest otwarty na głębszą refleksję nad wykorzystanymi środkami powinien być z lektury bardzo zadowolony. Groza jest nieoczywista, dość głęboko ukryta, nawet można by rzecz przewrotnie, trudno do niej dotrzeć, jak się wydaje do większości nie trafia, ale jeśli będziesz nadawać na tych samach falach, co przybysze z Altaira 4, to gwarantujemy, że mocno cię ściśnie za gardło.

    P.S. Świetna jest okładka naszego wydania:) U Kinga trzeba też koniecznie zawsze wspomnieć o psychologicznym zakreśleniu bohaterów. Nie wiem jak wy, ale nam niestety dość łatwo utożsamiać się z Gardem i potwierdzamy- jego przeżycia i emocje są bardzo prawdziwie przedstawione. No i jedno słowo o zakończeniu- nie będziemy bardzo spojlerować, ale napiszemy tylko, że jest dym i ogień (także dosłownie).

    stephen king stukostrachy
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr WhatsApp Email
    Previous ArticleThe Visit / Wizyta
    Next Article The Den
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Zobacz również
    Bez kategorii

    Potworny wilk

    By NaTrzeźwoNieWarto2014-02-120

    MONSTER WOLF – POTWORNY WILK W spokojnym dotychczas miasteczku pewien łysy jak kolano inwestor łamie…

    Filmy

    Krwawe walentynki 3d

    By homer2016-08-190

    Ta recenzja-teoretycznie- prosi się o rozpoczęcie słowami: mam problem z tym filmem. To jednak bardziej…

    Filmy

    Tygrysy się nie boją

    By homer2022-06-170

    Nie umiem chyba pisać recenzji. Przede wszystkim popełniam ten błąd i zaczynam od tego, co…

    Bez kategorii

    Mroczna była noc

    By NaTrzeźwoNieWarto2015-11-170

      DARK WAS THE NIGHT – MROCZNA BYŁA NOC Ostatnio mam taki fart, że…

    Bez kategorii

    Ninja terminator

    By NaTrzeźwoNieWarto2014-04-240

    NINJA TERMINATOR Sekretne spotkanie mistrzów ninja mające miejsce w Japonii nigdy nie wróży niczego dobrego,…

    • Facebook
    • Instagram
    • YouTube

    dobryhorror

    0

    dobryhorror

    View

    Lis 1

    Open
    Instagram post 17932099703944315

    dobryhorror

    View

    Wrz 23

    Open
    No proszę,  o tym też nie słyszałem  #kochamantykwariaty

    No proszę, o tym też nie słyszałem #kochamantykwariaty ...

    dobryhorror

    View

    Wrz 19

    Open
    Właśnie przyszło. Nie ma mnie dla nikogo

    Właśnie przyszło. Nie ma mnie dla nikogo ...

    dobryhorror

    View

    Sie 23

    Open
    O kurde, okazuje się,  że są książki Mastertona,  których nie tylko nie czytałem, ale o których nie słyszałem.  Dobrze, że Graham będzie na @kapitularz , to go spytam jak ro możliwe. #kochamantykwariaty

    O kurde, okazuje się, że są książki Mastertona, których nie tylko nie czytałem, ale o których nie słyszałem. Dobrze, że Graham będzie na @kapitularz , to go spytam jak ro możliwe. #kochamantykwariaty ...

    dobryhorror

    View

    Sie 19

    Open
    Instagram post 18365142229099479

    dobryhorror

    View

    Lip 31

    Open
    Zestaw na urlop gotowy.  A ty co tam  @goromrysuje ?

    Zestaw na urlop gotowy. A ty co tam @goromrysuje ? ...

    dobryhorror

    View

    Lip 14

    Open
    Córka właśnie wróciła z kolonii i przywiozła mi prezent.  Prawda, że fajny? #dobryhorrorkids

    Córka właśnie wróciła z kolonii i przywiozła mi prezent. Prawda, że fajny? #dobryhorrorkids ...

    dobryhorror

    View

    Cze 16

    Open
    Dobra, ej, Neil Gaiman to najbardziej utalentowany skurczybyk ever. Pamiętacie  taki film jak Lepiej być,  nie może,  w którym jedna czytelniczka pyta postac graną przez Jacka Nicholsona: jak to robi, że tak dobrze rozumie kobiety? To ja po przeczytaniu "Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach", chcialbym zapytać Gaimana,  jak to robił, że chodzil na te same imprezy,  co my

    Dobra, ej, Neil Gaiman to najbardziej utalentowany skurczybyk ever. Pamiętacie taki film jak Lepiej być, nie może, w którym jedna czytelniczka pyta postac graną przez Jacka Nicholsona: jak to robi, że tak dobrze rozumie kobiety? To ja po przeczytaniu "Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach", chcialbym zapytać Gaimana, jak to robił, że chodzil na te same imprezy, co my ...

    dobryhorror

    View

    Maj 25

    Open
    #dracula

    #dracula ...

    dobryhorror

    View

    Maj 22

    Open
    Gdy ci smutno, gdy ci źle, wejdź do antykwariatu i kup jakiś horror, np. Mastertona bo Masterton zawsze na propsie.
Dobra, nigdy nie byłem dobry w rymy, ale za to na pewno #kochamantykwariaty

    Gdy ci smutno, gdy ci źle, wejdź do antykwariatu i kup jakiś horror, np. Mastertona bo Masterton zawsze na propsie.
    Dobra, nigdy nie byłem dobry w rymy, ale za to na pewno #kochamantykwariaty
    ...

    Load More Follow on Instagram
    This error message is only visible to WordPress admins
    Błąd: token dostępu jest nieprawidłowy lub wygasł. Kanał nie zostanie zaktualizowany.
    Facebook Instagram YouTube
    © 2025 Dobry Horror

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Sign In or Register

    Welcome Back!

    Login to your account below.

    Lost password?